SURVIVAL WITH ONE CLICK

BG СЕИЗМОЛОГИЯ

ИСТОРИЯ НА СЕИЗМОЛОГИЯТА В БЪЛГАРИЯ


Сп. Вацов

Първите писмени сведения за земетресенията на територията на страната се отнасят към I век пр.н.е. когато земетресение е разкъсало Чиракманското плато и погребало в Черно море античния град Бизоне (Каварна). За целия “досеизмологичен” период преди 1891 г., до нас са достигнали сравнително ограничен брой исторически хроники и документи, съдържащи главно сведения и описания за станали силни земетресения по нашите земи.

Началото на организирано и системно изучаване на земетресенията в България е положено през 1891 г. от акад. Спас Вацов, който се явява основоположник на българската метеорология и сеизмология. Той последователно осъществява разширяването на сеизмологичните изследвания в рамките на дейността на Централната метеорологична станция (Ц.М.С.) в София,която ръководи от 1890 г.

Спас Вацов (Спас Вацов Киров), български метеоролог, климатолог и сеизмолог /1856-1928/. Основател и завеждащ първата българска метеорологична станция в София - Централната метеорологична станция (20 февруари 1890-1 януари 1894), пръв директор на Дирекция на метеорологията към Министерство на просвещението (1 януари 1894-1 февруари 1928). През 1891 г. създава основите на науката сеизмология и организираните сеизмологични изследвания в България...OP+